Okoliczne atrakcje

  • Zamek w Niedzicy

Zamek Niedzica znany także jako Zamek Dunajec, zbudowano w latach 1320-1330 przez landgrafów spiskich z rodu Brzeviczych.Wznosi się nad Dunajcem na stromej skale w wysokości 566 m npm. naprzeciwko polskiej warowni w Czorsztynie. Należy do budowli obronnych. Do 1470 roku zamek pełnił funkcję węgierskiej strażnicy na granicy z Polską. W przeciągu kolejnych stuleci zamek był niejednokrotnie  zdobywany i łupiony. W roku 1948 rozpoczęto remont zamku. Utworzono w części pomieszczeń dom pracy twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki. 0becnie właścicielem jest owo stowarzyszenie. Obecnie w zamku można obejrzec(przechodząc z dziedzińca zamku dolnego) zamek średni. W jego komnatach zobaczymy ekspozycję związaną z ostatnimi właścicielami zamku oraz taras widokowy W zamku górnym obejrzymy dziedziniec ze studnia kutą w skale, ekspozycję historyczną i archeologiczną oraz pozostałości kaplicy z cysterną na wodę. Pod górnym zamkiem znajdowało się kiedyś więzienie, gdzie wg. legendy przebywał w nim Janosik. Do zespołu muzealnego należy również spichlerz i wozownia. W spichlerzu można obejrzeć ekspozycję spiskiej sztuki ludowej. W wozowni obejrzymy zabytkowe pojazdy konne i podrózne akcesoria. Zamek w Niedzicy w 1982roku został wpisany na listę czternastu w kraju Muzeów-Rezydencji. Zamek był plenerem do wuielu filmów. Najbardziej znany to serial Janosik i Wakacje z duchami.

  • Zamek w Czorsztynie

Zamek czrsztyński był polską warownią wzniesioną na skale ok. 95 m nad dnem doliny Dunajca(obecnie ok 50 m nad taflą zbiornika czorsztyńskiego). Warownia strzegła granicy między Polską a Węgrami, kontrolowała trakt handlowo-dyplomatyczny łączący Kraków i Budę. Zamek murowany powstał w XIV wieku wybudowany przez Kazimierza Wielkiego. Najwieksze zmiany w architekturze zamku poczynił w XVII w starosta Jan Baranowski powiekszajac i przebudowujac go. Jest to miejsce o burzliwej historii, był wielokrotnie oblegany. W 1651 r zdobył go Aleksander Napieralski, który wzniecił na Podhalu rebelię chłopską. Ok. 1795 r spłonął dach i nie został odbudowany. Po pozarze zamek nigdy się nie poddzwignął i popadł w ruinę. Upadek dawnej królewskiej straznicy zbiegł się w czasie z utratą niepodległości przez Polskę i stał sie symbolem tragicznej historii Rzeczypospolitej i wizerunkiem utraconej wolności. W 1919 r ruiny zamku i dobra czorsztyńskie nabył Jan Drohojewski. Dobra te pozostały w posiadaniu rodziny do roku 1945. Od 1951 r. prowadzono na zamku prace konserwatorskie. Obecnie znajduje sie pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego i jest udostępniany zwiedzającym. Trasa zwiedzania biegnie od dziedzińca zamku dolnego, przez sień Baszty Baranowskiego do pomieszczeń zamku średniego, gdzie po obejrzemiu reliktów archeologicznych, turysci przechodzą na zamek górny, z którego mamy wspaniały widok na zbiornik czorsztyński, zamkniety wałem zapory. Na prawo od zapory widnieje zamek w Niedzicy.

  • Zbiornik Czorsztyński

Zbiornik powastał m.in w celu wykorzystania energetycznego potencjału wody, a także obnizania kulminacji powodziowych. Do zwiedzania z przewodnikiem dostępne są pomieszczenia technologiczne elektrowni(mozna obejrzec urządzenia do produkcji prądu) oraz tunel-galeria kontrolna poprowadzona w skale(50 m pod wodą). Wejscie na koronę zapory jest bezpłatne, promenada jest otwarta przez cały dzień dla turystów. Na środku deptaka(400m długości)znajduje się namalowany na ziemi trójwymiarowy obraz ,,Moc Żywiołów”. Po zatrzymaniu się w odpowiednim(zaznaczonym) miescu, widać coś na kształt przekroju przez tamę oraz pracujące turbiny. Z Korony Zapory mamy przepiękny widok na Jezioro Czorsztyńskie i zamki połozone nad jego brzegiem.

  • Rejsy po Jeziorze Czorsztyńskim

Jezioro o linii brzegowej długości ok.30 km powstało podczas budowy zapory wodnej na Dunajcu w Niedzicy. Jezioro ma doskonałe warunki do nurkowania, żeglowania, wedkowania i kapieli. Rejsy pomiędzy zamkami Czorsztyn-Niedzica przyciągają wiele turystów,  płynac mozymy podziwiać piekną okolicę m.in zaporę wodną, zamki oraz skansen Czorsztyński. Przystań statków znajduje sie w miejscowosci Niedzica Zamek oraz w Czorsztynie nieopodal przystani ,,Harnaś”do której prowadzi ścieżka z zamku w Czorsztynie. W Niedzicy znajduje się jedyna piaszczysta plaża z kąpieliskiem strzeżonym na Jeziorze Czorsztynskim (wstep bezpłatny).