Bezpośredni dostęp

  • Szlaki na Trzy Korony

Mozna pójść szlakiem żółtym, który prowadzi przez Wawóz Sopczański do przełęczy Szopka (Chwała Bogu). Dalej nalezy wejsć na szlak niebieski i po ok. 30 min. wchodzi sie na jeden ze szczytów Trzech Koron– Okraglica (982 m n.p.m).  Nieco odmienną trasę na Trzy Korony stanowi szlak zielony, który prowadzi niezbyt stromo przez wiekszośc trasy cienistym lasem.

  • Zamkowa Góra

Na Zamkową Górę (799 m n.p.m)  mozna wejść ze Sromowiec Niznych idąc szlakiem żółtym lub zielonym. Szlak żółty prowadzi przez wąwóz Sopczański i Trzy Korony.  Na polanie zwanej Kosarzyska szlak zielony łączy sie ze szlakiem niebieskim , który prowadzi do Zamkowej Góry.

  • Na  Sokolicę

Szlak na Sokolicę jest to trasa najdłuższa i najciekawsza, prowadzi bowiem przez wszystkie najważniejsze szczyty. Rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych szlakiem żółtym, który na przełęczy Szopka przechodzi w szlak niebieski i prowadzi na Sokolicę (747 m n.p.m) przez Trzy Korony, Zamkową Górę, Czertez i Czertezik.  Z Sokolicy można zejść do Szczawnicy przeprawiając się  przez Dunajec za pomocą promu.

  • Do Czerwonego Klasztoru w Słowacji

Klasztor fundowany w 1330 r przez Kokosza Berzeviczy`ego. Klasztor na przestrzeni wieków ulegał licznym grabieżom i dewastacjom. Na początku XVII wieku został siedzibą kartuzów i kamedułów. Czerwony Klasztor stał się znany dzięki prowadzonej tam aptece prze ojca Cypriana w latach (1756-1775) . Brat Cyprian był  lekarzem, botanikiem i wynalazcą., autor herbarza z roku 1776. Jego najwiekszym dziełem jest zielnik, który zachował się do dziś i zawiera ponad 270 lokalnych roslin. Obecnie w kompleksie klasztornym znajduję się ekspozycja etnograficzna i odrestaurowany gotycki kościół św. Antoniego z XIV wieku.

  • Do Szczawnicy przez Czerwony Klasztor

Dzięki kładce na Dunajcu powstała atrakcyjna pętla turystyczna łącząca Drogę Pienińską wzdłuż Dunajca (od Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru) z trasami górskimi na Sokolicę i Trzy Korony. .Długość trasy to ok. 10 km.  Trasa idealna dla rowerzystów.

  • Spływ Dunajcem

Spływ stanowi jedna z głównych atrakcji turystycznych Pienin, narodził sie na poczatku XIX w.  Spływ Dunajcem mozna rozpocząć w Sromowcach Wyznych Kątach(jest to przystań flisacka początkowa) lub w Sromowcach Niżnych(przyatanek na trasie spływu). Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 pazdziernika oprócz pierwszego  dnia Swiat Wielkanocnych i święta Bozego Ciała. Sprzedaż odbywa sie na bieżąco i nie wymaga rezerwacji.

-Szczawnica- długość trasy ok. 18 km, czas trwania ok.2 godz.15 min.

-Ze Sromowiec Niznych ok. 12 km, czas trwania spływu ok. 1 godz. 45 min

  • Rafting i spływy kajakowe Dunajcem

Rafting i spływy kajakowe po Dunajcu rozpoczynaja się  w Sromowcach Niżnych a kończą w Szczawnicy. Malownicze krajobrazy i szum Dunajca pozostaje niezapomniany. Jest to propozycja spedzenia wolnego czasu dla miłośników ekstremalnych przeżyć.

  • Drewniany kościół św. Katarzyny

Powstanie kościoła datuje się na rok 1513. Po powodziach jakie miały miejsce w latach (1534-1608) kościół przebudowano. Na przestrzeni lat wzniesiono wieżę, odbudowano zakrystię, wejście do kościoła poprzedzono kruchtą. Na poczatku XX wieku kościół wydłużono. Budynek wykonany jest z drewna o konstrukcji zrebowej z wieżą i prezbiterium konstrukcji słupowej.  Całość nakryta gontem. Wnętrze oświetlają trzy półkoliste okienka, ściany obite deskami. Najcenniejsze przedmioty zostały przeniesione do nowego kościoła. Najważniejszy jest tryptyk gotycki z XIV wieku, w którego środkowej części znajduje się ponad metrowa figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Figura jest kopią, oryginał z XIV wieku przeniesiono do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Do nowego kościoła przeniesiono gotycką chrzcielnicę  z XVI wieku. Bardzo cenne są naczynia liturgiczne, które również przeniesiono do nowego kościoła. Jest to zdobiona monstrancja z przełomu XV i XVI wieku oraz srebrny i pozłacany kielich z XVII wieku. W starym kościele znajdują się obrazy św. Antoniego Paderewskiego i św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz ambona. Wśród zabytków mozna wyróżnić także rzeźbione rokokowe lichtarze  i rzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego z XVIII wieku w stylu barokowo-ludowym. Kościół w Sromowcach Niżnych leży na szlaku architektury drewninej województwa małopolskiego.

  • Pawilon PPN w Sromowcach Niznych

Pawilon znajduje sie przed wyjsciem na szlak prowadzący m.in. na Trzy Korony. Znajduje się w nim wystawa pt. „Ekosystemy naskalne Pienin” oraz wystawa etnograficzna.  Mozna zakupic pamiatki i ksiażki o tematyce pienińskiej.

  • Kładka pieszo-rowerowa na Dunajcu

Kładka pieszo-rowerowa na Dunajcu powstała w 2006 roku i połączyła przeciwległe brzegi Polski i Słowacji. Wybudowano ją przy pomocy unijnych funduszy. Drewniana kładka to konstrukcja podwieszana o długosci 150 m i szerokości ok 2,5m. Składa sie z przęsła nurtowego (długości 90 m), dwóch przęseł nabrzeżnych (10,5 m) oraz z ramp gruntowych. Głownym elementem jest podwieszone przęsło i jest ono jednym z najdłuższych w tego typu mostach na świecie. Przejście dostępne jest dla pieszych i rowerzystów. Po wejściu Polski do strefy Schengen, zniknęły przy kładce kontrole graniczne. Kładka cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów, jest znakomitym punktem widokowym na m.in Trzy Korony i Dunajec i spływające łodzie flisackie.